Kurs prawa jazdy, kategoria B

Jazdy szkoleniowe w każdej szanującej się i odpowiedzialnej szkole jazdy rozpoczynają się po całym, minimum 30 godzinnym cyklu teorii. Tylko dobrze przygotowany kursant jest w stanie we właściwy sposób łączyć teorię z praktyką. Nie da się dobrze jeździć po drogach nie znając przepisów!

W naszej szkole kursant ma prawo wyboru zarówno samochodu jak i instruktora. Jeżeli nie ma rozeznania to instruktora przydzielamy po przeprowadzeniu rozmowy i poznaniu preferencji osoby szkolonej. Dopasowujemy również cały cykl szkolenia do predyspozycji, możliwości przyswajania i czasu wolnego naszego kursanta . Każdy traktowany jest indywidualnie, bez schematów, więc nie ma znaczenia czy miał wcześniej jakikolwiek kontakt z samochodem czy nie. Często lepiej pracuje się z osobami które zaczynają od zera niż kursantem posiadającym już pewne, często złe nawyki. Proszę pamiętać, że nawet bardzo dobry, doświadczony kierowca, rzadko bywa cierpliwym, systematycznym i dokładnym nauczycielem. Niestety wielokrotnie nauka jazdy pod okiem ojca, męża czy innej bliskiej osoby kończy się niepotrzebnymi traumatycznymi przeżyciami. Lepiej zostawić naukę podstaw jazdy profesjonalistom.

Zajęcia z jazdy samochodem odbywają się w godzinach 7.00 – 22.00. Na każdym samochodzie pracuje dwóch instruktorów przez co ich czas pracy nie przekracza 8 godzin więc nie są przemęczeni. Nie pracujemy w niedziele (z wyjątkiem wykładów kursu weekendowego) dając możliwość należytego wypoczynku naszym instruktorom aby mieli cierpliwość i siłę uczyć Was od poniedziałku do soboty. U nas w samochodzie znajduje się zawsze tylko kursant i instruktor. Nie wozimy z tyłu drugiego kursanta bo jest to niepotrzebnie stresujące dla uczącej się osoby.

Kurs na prawo jazdy obejmuje 30 godzin praktyki w samochodzie. W tym czasie kursant powinien odbywać jazdy w różnych warunkach drogowo- ruchowych. Przynajmniej 2 godziny muszą być przeprowadzone się po zapadnięciu zmroku a 4 godziny na drogach o dopuszczalnej prędkości poruszania się powyżej 70 km/h. Kurs kończy się egzaminem wewnętrznym z teorii i praktyki. Oba egzaminy przeprowadzane są dokładnie zgodnie z zasadami egzaminu państwowego. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu w W.O.R.D. jest uzyskanie pozytywnych wyników egzaminów wewnętrznych.

Prawo jazdy automatem

Zgodnie z najnowszymi regulacjami w ustawie „Prawo o Ruchu Drogowym” istnieje możliwość, tak jak w większości krajów świata ubiegania się o prawo jazdy kategorii B z ograniczeniem do prowadzenia pojazdów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Po zdaniu egzaminu państwowego do prawa jazdy zostaje wpisany kod „78” czyli możemy prowadzić wszelkie pojazdy które nie są wyposażone w pedał sprzęgła a więc mają tylko 2 pedały: gaz i hamulec.

Co daje kurs na automacie?

Dla osoby zaczynającej swoją przygodę z samochodem nowością jest wszystko. Konieczność zapamiętania przełączników, kontrolek, linii prowadzenia lewarka skrzyni biegów, opanowanie sprzęgła, zakresu prędkości wykorzystywanej dla poszczególnych biegów, słuchanie silnika czy obserwowanie obrotomierza to za dużo na początek. Na ocenę sytuacji przed skrzyżowaniem i zajmowanie właściwej pozycji na drodze pozostaje już niewiele uwagi i koncentracji.

Uczenie się i zdawanie egzaminu na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów ma więc sporo zalet. Samochód nigdy nie gaśnie przy ruszaniu, nie zadławi się po złej redukcji, nie cofnie się przy ruszaniu na wzniesieniu. Zrobienie prawa jazdy automatem okazuje się doskonałym rozwiązaniem dla osób które nie czują się na drodze zbyt pewnie i nie miały przed kursem za wiele do czynienia z samochodem. Wszystkie godziny na kursie poświęcone są na jazdę samochodem i nie musimy uczyć się przez kilka godzin ruszania, zmiany biegów na wyższe czy robienia redukcji.

Egzamin zdajemy na tym samym samochodzie którym uczymy się jeździć bo na egzamin podstawia go ośrodek szkolenia( dla swoich kursantów robimy to bezpłatnie !) W aucie na egzaminie nie ma kamer przez co atmosfera jest dużo mniej napięta.

Bardzo istotne jest również to, że po nabraniu praktyki w ruchu drogowym możemy zdać dodatkowy egzamin praktyczny na samochodzie z manualną skrzynią biegów bez konieczności uczęszczania na jakiekolwiek obowiązkowe kursy doszkalające. Nie jest wymagany również powtórny egzamin teoretyczny.

Jest to jednak rzadko spotykana sytuacja ponieważ ten kto raz spróbował i przyzwyczaił się do jazdy automatem nie przesiada się do samochodu z manualną skrzynią biegów. Jest to naturalny postęp motoryzacji. Tak jak rozrusznik zastąpił uruchamiane korbą samochody, jak karta zbliżeniowa i system start/stop zastępuje kluczyki do auta i ich otwieranie tak automatyczna skrzynia zastąpi niedługo przekładnie manualne. Myślę że w drugiej dekadzie XXI wieku warto postawić na nowoczesność a nie stare i zgnuśniałe rozwiązania. Przecież obecnie nawet super=sportowe auta typu Ferrari czy Lamborghini stawiają na automaty bo są one szybsze, precyzyjniejsze i mniej szkodliwe dla samochodu niż obarczona błędami „ludzka” zmiana biegów.

Warto zobaczyć w internecie wypowiedzi na temat szkolenia i egzaminowania samochodem z automatyczną skrzynią biegów gdzie zdawalność wynosi prawie 100% za pierwszym razem!